10 Adımda Nike’ın Doğuşu

1- Nike’ın kurucusu Phil Knight, spor ayakkabı sektöründe ABD’yi domine eden Adidas ve Puma markalarıyla rekabet etmek amacıyla Japonya’nın Onitsuka Tiger ya da bilinen adıyla Tiger markasıyla anlaşma yaparak bu ayakkabıları Blue Ribbon Sports adıyla ABD’ye ithal etmeye başladı.

blue-ribbon-sports-nike-eren-caner

2- Böylece Adidas, spor ayakkabıları 9 dolara satarken Knight, ABD’nin henüz bilmediği ucuz Japon  işçilikli Tiger’ları 7 dolara satmayı başardı . Önce sporcuların ilgisini çekti akabinde spor üreticileriyle anlaşma yaptı.

blue-ribbon-sports-nike-tiger-eren-caner

3- İşler iyi giderken Tiger’ın bir anda anlaşmayı feshetmesiyle Knight, ileride adı Nike olacak markasını yaratmaya karar verdi.

nike-bill-bowerman-phil-knight-eren-caner

4- Phil Knight, markanın adının Dimension 6 olmasını önerdi ancak ilk çalışanı Jeff Johnson  Nike ismini önerdi. Bu ismin logoyla çok uyumlu olduğu düşünüldü ve Knight, Nike isminin kendi önerisi olan Dimension 6’dan daha iyi olduğunu kabul etti.

Jeff-Johnson-nike-eren-caner

5- Phil Knight, Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası olan markanın adının Türkçe’deki okunuşu gibi telaffuz edilmesini istedi ancak kabul görmedi. Marka Nayk olarak telaffuz edilmeye başlandı.

phil-knight-nike-dimension-6-eren-caner

6- Nike’ın logosu 35 dolara Carolyn Davidson adlı bir grafik tasarımcısı tarafından çizildi. Davidson, ilk çizdiği logoyu beğenmedi ve bir gün kahve içerken kağıda aşağıdaki logoyu karalamasıyla meşhur logo ortaya çıktı. (Logo, soldan sağa adım adım zafere koşan bir sporcuyu tasvir ediyor.)

carolyn-davidson-nike-swoosh-logo-eren-caner

7- Phil Knight, Carolyn Davidson’a olan minnetini göstermek için yıllar sonra Nike logosundan yapılmış markanın ilk yüzüğünü ve miktarı açıklanmayan bir oranda Nike’ın hissesinden hediye etti.

Carolyn-Davidson-nike-yüzüğü-eren-caner

8- Nike’ın ilk ayakkabılarının tabanı, diğer kurucu ortağı Bill Bowerman’ın, karısı sabah kahvaltısında waffle yaparken waffle tavasını görerek esinlenmesiyle ortaya çıktı. O dönem tüm ayakkabıların tabanı dümdüzdü.

The Museum of Natural and Cultural History

9- NBA maçlarında sadece beyaz renkli ayakkabılara izin verilirken Nike, Michael Jordan’a özel kırmızı ayakkabıları tasarladı ve Jordan ile anlaşma yaparak maçlarda giymesini sağladı. Bu arada her maçında Jordan’ın bu ayakkabılar yüzünden yediği para cezalarını da sürekli olarak Phil Knight ödedi.

nike-air-max-michael-jordan-eren-caner

10- 1987’de Nike Air Max ayakkabıları için ilk defa bir Beatles şarkısı TV reklamında kullanıldı. Böylece bir marka erken girişimcilik ve yerinde kararlarla doğmuş oldu.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.