4 Adımda Kindle Kitaplarını Etkili Kullanın

Amazon’un popüler e-kitap okuma cihazı olan Kindle‘ın kullanıcıları, kitap okurken önemli gördüğü yerleri highlight edebileceklerini yani altını çizebileceklerini bilirler. Kindle bu altı çizilenleri MyClippings.txt adlı ayrı bir txt dosyasında saklar. Bu dosya basit bir metin dosyasıdır. Şimdi bunu nasıl daha efektif bir şekilde online’da organize edebileceğini anlatacağım.

amazon-kindle-myclippings-txt-kullanimi

1- Clippings.io adresine girip ücretsiz üye ol.

2- Kindle’ın içerisinde yer alan MyClippings.txt dosyasını sol üstte göreceğin ‘import’ ile sisteme aktar. (Dosyaya Kindle’ını USB kablosuyla bilgisayarına bağlayarak ulaşabilirsin.)

kindle-myclippings-txt

3- Akabinde sol bölümde ‘Books’ bölümünde MyClippings.txt dosyasından aktardığın kitapları ve sağ bölümde txt dosyasına göre çok daha düzenli bir şekilde notlarını görebilirsin, istersen etiketleme yapabilirsin.

kindle kitap organize, kindle highlight nasıl kullanılır

 

4- ‘Excel 2003 – 2007 – PDF – metin dosyası, Word 2007 olarak export edebilirsin ve popüler online not defteri hizmeti olan Evernote ile de entegre edebilirsin.

 

Sonuç olarak  Amazon’dan kitap alarak okuyanların highlight’ları hali hazırda amazon.com’da tutuluyor olsa da direkt Kindle’ın içerisinden her kitabın highlight’larını online’da bir servise gönderebilmek bir sonraki amaç olsa gerek.

**Bonus**

Üstün Dökmen hocanın ‘İletişim Çatışmaları ve Empati adlı kitabı çok değerli bilgiler içeriyor. Toplumumuzu ‘Çocuk Ana Baba – Yetişkin ve Empatik Toplum’ olarak 3’e ayırıyor. Kitabın mini bir özeti niteliğinde benim altını çizdiğim noktalarına buradan ulaşabilirsin. https://drive.google.com/file/d/0B2yZtRS9qX_kS21Dbk5YSHdxd1U/edit?usp=sharing

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.