#6000YeniAgac Kampanyasının Hikayesi

Çok değil, 7 Kasım’da 6000 ağaç kökünden söküldüğü akşam Yırca köyü muhtarı Mustafa Bey’i TV’de gözyaşları içinde gördüğüm akşam aklıma düştü bir şeyler yapmalıyım/ yapmalıyız diye.

Birkaç dakika sonra aklıma gelen bu fikri harekete geçirmek için aynı gece sabaha kadar fikri yapılandırıp, hesap kitap yaparak #6000YeniAgac kampanyasını başlattım. Sabaha karşı 5 gibi yayına aldığım bu kampanyayı ertesi yani yani C.tesi günü öğlen baktığımda ufak tefek paralar birikmeye başladığını ve 300-350 like aldığını 10-15 de tweet atıldığını gördüm. Birkaç gazeteciye ulaştım, kampanyanın Twitter’da 7-8 takipçili aşağıdaki hesaptan da organik olarak yayılmasıyla rakamlar birikmeye başladı. 1100 Facebook like’ına 264 tweet’e ulaştı nihayetinde. Bu süreçte kampanya yayıldıkça ekşi sözlükte, facebook hesaplarında kimileri bana sahtekar dedi, güldüm geçtim :)

Çıtayı 31.000 dolar yani 70.000 TL civarı gibi yüksek tuttuğum için daha fazlasına ihtiyaç vardı. Hatta bir arkadaşım yanlışlıkla 100 dolar yatırıp sonra indiegogo ile iletişime geçerek bu meblağ’ı geri aldığı haliyle meblağ biraz geriye gitti. Bu beni yanlış anlaşılmalara sebep olur mu diye endişelendirmedi değil.

Velhasıl, kampanya akmasa da damlayacak şekilde fena gitmezken ve ekşi sözlük gibi platformlarda da yer almaya başlamışken CNN Türk’te canlı yayına bağlandığı esnada göz yaşlarını tutamayan sevgili Yırca köyü muhtarı Mustafa Bey beni aradı. İstenilen olmuştu. Yırca köyü sesimizi duymuştu. Cuma günü CNN Türk’te gördüğüm ve Türkiye’de gündemi sallayan bu yüreği büyük anadolu insanı telefonumun ucundaydı. Kendisi şu an çıkarılmaya çalışılan zeytin yasasının daha önemli olduğunu ve Ekim ayı geçtiği için yeni zeytin ağaçlarının dikimi için mecbur Mart ayının beklenmesi gerektiğini, bu arada da dernekleşme aşamasını tamamlayacaklarını söyledi. Ayrıca Danıştay kararı gibi farklı konulardan dolayı kampanyayı şimdilik askıya alalım dedi. Saygı duydum, elbette dedim. Bu nedenle başarılı olduğuna inandığım #6000YeniAğaç kampanyasını şimdilik beklemede aldığımızdan ve indiegogo’da devam eden kampanya günü bitmeden beklemeye alınamadığından buradan açıklamak istedim. Şimdilik bağış yapmamanızı özellikle rica ederim. Kampanya bitince, toplanan para sevgili Yırca köyündeki mağdurlara ulaşınca paranın iletilmesiyle ilgili resmi belgeleriyle birlikte tüm bağışseverlere teşekkür yazımı yazacağım. 

Sevgiler,

Eren Caner

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.