Azınlıkta mıyız Çoğunlukta mı?

Geçenlerde Cansel Elçin’in şiddetli tavsiyesiyle, izlemediğim bir filmi izledim: Çoğunluk! 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini toplayan bir film. Aynı havayı kavga etmeden solumamız için aynı milliyetten, aynı etnik kökenden mi gelmeliyiz, maalesef biz kabul edelim ya da etmeyelim herkesin içinde az buçuk biraz ayrımcılık var. İşte Çoğunluk filmi, yönetmen Seren Yüce’nin ilk filmi olmasına rağmen başarılı bir üslupla  içinde bulunduğumuz toplumsal çarpıklıkları, faşist düzenin çarpıklığını izleyicinin yüzüne çarpan, kusan bu film  ile izleyicinin kendisini sorgulamasını sağlamış.  Filmden biraz bahsetmek gerekirse;
Başrolde Mertkan adında sümsük, babasının sözünden çıkmayan bir eleman var. Mertkan’ın dediğim dedik  babasını canlandıran Settar Tanrıöğen‘i ise Polis ve Vavien filmlerinden başarılı performansıyla hatırlayacaksınız. Bu filminde de yine başarılı çizgisini korumuş ve sümsük yetiştirdiği çocuğunun sorunlarına katlanmaya çalışan ve ona daha da sorun yükleyen bir baba olarak karşımıza çıkmış. Mertkan’ın sevgilisinin sırf  Türk değil de beraber olmasına karşı çıktığı; erkek evlat 20’sine gelir geciktirmeden askere gider sonrada evlenir sistemine körükörüne bağlıdır aynı zamanda. Hayranı olduğum Erkan Can’ı da keşke bu filmde daha aktif görebilseydik. Filmin yönetmeni Seren Yüce ise bu film için bir ailenin bakış açısından Türk toplumunun geldiği noktayı anlatıyor.
Bu arada Cansel Elçin‘in de bu filmi oldukça başarılı bulduğunu söylemeliyim. Levent Üzümcü‘den ise  Twitter’da filmi değerlendirmesini istediğimde kendisi filmi izlemediğini esprili bir şekilde dile getirdi :)
Çoğunluk küfür açısından zengin bir film.Şayet yukarıda belirttiğim gibi Türk toplumunun düzensiz düzende geldiği noktayı anlatacaksa zaten bol küfürlü olmalı. Durumlar böyleyken küfür mü olmayacak! Hangi dünyada? Yok böyle bir dünya diyerek sizi filmin fragmanı ile başbaşa bırakıyorum.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor. CNN TÜRK'te yazıyor.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.