Dijital Diyetisyenler Geliyor

Hiç evirip çevirmeden direkt konuya gireyim. Dijitalin, sosyal medyanın hayatımızda her geçen gün daha fazla artan etkisinden de bahsetmeyeyim. Bugünkü konumuz dijital diyetisyenler.

Günümüzde bilgisayar, akıllı telefon veya konsol hastaları yani hayatını ciddi derecede buna endeksleyenler tahmin edeceğiniz üzere sosyal ilişkilerinin kopması, aşırı kilo alma gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla yüzleşebiliyor. Şimdi bu kişiler ya da aileler nereye başvuruyor? Psikologlara, terapistlere… Ön görüme göre ise önümüzdeki 10 sene içinde bu sorunların direkt uzmanları ortaya çıkacak. Kimbilir, belki üniversitelerde bölümleri açılacak. Yani senin konsol oyunlarınla mı başın dertte? O zaman bu alanda uzmanlaşmış bir konsol diyetisyenine, akıllı telefonunla mı başın dertte, gece yarılarına kadar elinden telefonunu düşüremiyor ve sabah işe ya da okula geç mi kalıyorsun ve buna karşı da koyamıyor musun? O zaman da akıllı telefon diyetisyenine yönlendirileceksin. Bu diyetisyen, uzmanı olduğu dijital cihazın tüm özelliklerini, alternatiflerini, geçmişini, geleceğini ve kişinin bağlılığına dair tüm alt detaylarına hakim olacak. Nasıl 90’larda sadece psikologlar, terapistler vardı. 2000’lerde evlilik terapistleri vb. ortaya çıktı. Dijital dönüşümün tüm toplumu etkisine almasıyla birlikte (evet henüz tüm toplumu etkisine almadı) 2020-2025 gibi işte bu diyetisyenler ortaya çıkacak.

Aşk dengededir, ev dengededir, oyun dengededir, iş dengededir, teknoloji de dengededir. Elbette anlık olaylarda bu denge geçici olarak değişebilir. Lakin süreklilik arzettiğinde hayatın direksiyon hakimiyeti yitirilebilir. Neyse, öyle veya böyle bu dijital diyetisyenler, bu direksiyon hakimiyetini kaybedenler için yeni meslek alanları ile hayatımızda var olacağını tahmin ediyorum bu 10 sene içinde. Bekleyelim ve görelim bre.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.