Dijital Fotoğrafçılıkta Kendini Geliştir Yolunu Benden Öğren

Her Yeni Fotoğrafçının Geçeceği 4 Yol

Bir yeni “kendini geliştir yolunu benden öğren” yazısından daha merhaba. Bu yazı, bir fotoğrafçının bu yolda ilerleyeceği adımları içerir. Bu yazının konusu üniversitede, sonrasında, genç yaşlı herkesin hobisi olan dijital fotoğraf çekiminde kendini geliştirmeye yönelik adımları anlatmak.

Bu hobiye merak sardıysan önce bu yazıyı oku , tam tersini yap ve öyle devam et.

Varan 0: Başlangıç öncesi:

İnternette orda burda harika fotoğraflar gördün ve “aman Allah’ım ben de böyle fotoğraflar cekmeliyim hemen” dedin ve sahibinden.com’a dslr araştırdın. Öyle ya dslr’lar çok dijital cihazlar olmadığı icin pek fazla bozulmazlar ve neden sıfırına o kadar para vereyim dedin. Doğru. Sonra internet kesmedi İstanbul’daysan atladın gittin Hayyam pasajına. Kesmedi nete geri döndün.  Bilgiyi Hayyam’daki tüccarlardan değil esas kullanıcısından almalıyım diyerek sıkı bir internet araştırmasına girdin, forumları altüst ettin. Etti sana iki doğru! Canon mu Nikon mu sorusuna ama Pentax da var cevabi veriyorsan hakikaten araştırmışsın, fiyatına göre en iyi makineleri yakalama ihtimalin var demektir.

Neyse bütçene göre makineni seçtin netten aldın.

kendini-gelistir-eren-caner

Varan 1: PARA:

Eveet geldik zurnanın zırt dediği yere. Burada iki yol var. Ya makinenin şu özelliği vardı, ISOsu süper benimkinin berbat, lens kötü tukaka diyenlerden, fotoğraf için dışarı çıkıp fotoğraf çekmek yerine ekipman hastalığına tutulmuş ve sürekli birinin, kendinin foto ekipmanlarını eleştirenlerden etkilenip ekipman manyağı olacaksın ya da başta sadece 18-55mm ile başlaman gereken bu yolculukta fotoğrafa odaklanacaksın. 18-55mm lens ile başlamak önemli çünkü başlangıçta henüz kompozisyon tarzın olmayacağı için 18-55mm lens ile fotoğraflar çekerek kendi tarzını zamanla oluşturacaksın. Ortalama 1-2 ay içerisinde ilginle doğru orantılı olarak. Tarzın belki portredir baslangıçta gidip bilmeden tele lens alırsan bir de onu satmakla uğraşabilirsin. Amaç fotoğraf olmalı unutma. Asla megapiksel rüzgarına kapılma. Ben en güzel fotoğraflarımı 6megapikselli Pentax K100D Super adlı makineyle çektim. Neden? Kompozisyona, çerceveye ve hikayeye odaklanmıştım da ondan. Üstelik megapikselin az olması sensörde cm2 başına düşen piksel yoğunluğu daha az olacağı için ISO performansını artıracak yüksek ISO’da fotoğrafın daha az kumlanacaktır.

kendini-gelistir-para-fotograf-eren-caner

Bu arada üniversitelerin fotoğrafçılık kulüpleri fotoğraf çekmek amacıyla buluşmalar düzenlerler, unutma o üniversitenin öğrencisi olmak zorunda değilsin katılman için. Ben şahsen öyle bir kulup buldum atladım gittim.Bu etkinliklerde senin gibi ilgili bilgili insanlarla tanışır onları farkli makinelerini, lenslerini deneme şansı bulursun.

Varan 2 EKİPMAN:

İlk senen yok dslr seçimi yok megapiksel yok ISO falan derken bir şekilde geçti. Etkinliklerde boy gösterdin. Bu 2. senende artık tam fotoğrafa odaklanacaksın ki bir de bakmışsın aklını yepyeni model gıcır gıcır 0 km dslr’lar çelmeye baslamış. Ne tuhaf değil mi? Hep tam fotoğrafa odaklanayım diyorsun araya bir şey giriyor. Bu sefer de geçen yılda bir yığın kuş böcek sümüklü çocuk fotoğrafı çekerek profesyonelliğe attığın adımı kendine yeni bir makine alarak kutlamak istiyorsun. Bence yapma, çık fotograf çek. Ama beni dinlemiyorsun, gidip yeni model fotoğraf makineni alıyorsun. Alıyorsun ama şaşırıyorsun da. E hani bu daha güzel fotoğraflar çekecekti? İste tam o noktada anlıyorsun maharet makinede değil kadrajında, kompozisyonunda ve photoshop’taymış, lightroom’daymış. Bir hüzün sarıyor bedenini. Yavaş yavaş toparlanıp tekrar fotoğraf çekmeye başlıyorsun. Bu 1 senen de fotoğraftan çok ekipmanla geçiyor.

kendini-gelistir-pentax-k10d-grand-prix-fotograf

Varan 3 IŞIK:

Geldik 3. yıla. Artık daha hazırsın, sadece fotoğraf çekerken değil hemen her an dünyayı bir fotoğraf karesi olarak görmeye başlıyorsun. Aferin devam et, bunlar iyiye işaret. Ne de olsa abuk sabuk, bir şeye bağlanmayan ekipman muhabbetlerinden bunalıp artık geç de olsa fotoğrafa odaklanmaya başladın.

eren-caner-fotograf

E artık hakikaten işimiz fotoğrafsa işin hikayesini bir kenara bırakıp gerçek önerileri yazmaya başlayalım:

1- Geçen 1-2 yılda tarzını oturtturup bu tarz benim diyorsan al sana lens önerileri

Portre benim tarzım, keskin ve yakından insan, obje fotoğraflarına bayılırım diyorsan:
35mm veya 50mm manuel veya af lens

coca-cola-eren-caner

Çiçek, böcek, kuş peşinde koşmak benim işim diyorsan:
70-300 apo dg veya makro istersen 90mm veya 105mm

kendini-gelistir-cicek-bocek-eren-caner-

Ben manzaracıyım, hayatı daha geniş açıdan yakalarım diyorsan da:
16-45 ve benzeri (18-55mm kit lens ile de guzel fotoğraflar çekebilirsin elbette ama şunu hic unutma ki iyi lens ile photoshop’ta çok daha iyi sonuçlar alırsın..)

eren-caner-fotograf-manzara

2- Işık kullanımına kafayı yormalısın. 

Çünkü gözün nasıl bir nesneyi görebilmek için ışığa ihtiyaç duyuyorsa fotoğraf makinesi de bir nesneyi görmek için ışığa ihtiyaç duyuyor, sadece bununla bitmiyor, makine ışığın şiddeti, geliş yönü, nesnenin üzerindeki yansıması gibi noktaları yorumlayarak fotoğrafı üretiyor. O yüzden ışığa ekstra dikkat.

kendini-gelistir-ters-isik-eren-caner

3- Kadraja önem vermelisin.

Kimse çapraz duran, sağı solu, üstü altı kesik bir fotoğrafı sevmez değil mi? O yüzden vizörden bakarken o vizörü mümkün olduğunca iyi bir şekilde doldur ve fotoğrafı çekmeden önce de bir düşün bence, bu kadrajla bu fotoğrafı ben sever miyim diye.

kendini-gelistir-kadraj-eren-caner

4- Makineni manuel modda kullanmaya alışmalısın.

Tabii gerektiğinde Tv ve Av modlarında da kullanabilirsin ama manuel modda kullanman sana herhangi bir ortamda fotoğraf çekerken en ideal enstantane, diyafram ve iso ayarlarını tahmin edebilmeni sağlayacaktır.

Son olarak, artık pek bir yere varmayan ekipman muhabbetlerinden kurtulmuş biri olduğuna inanarak şu havalı üçlemeyi sen de kurabilirsin.

“Yeni başlayanların derdi para,

Amatörlerin derdi ekipman,

Profesyonellerin derdi ışık.”

Der noktayı koyarım.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.