Düzenli Blog Yazmanın 18 Faydası

Blog yazmak, onu uzun süre devam ettirebilmek hep emek isteyen şeyler. Lakin faydaları da bir o kadar değerli. Taaa üniversite sıralarında arkadaşlara “blog yaz bak, bilgini sergile” diye minik tavsiyeler verirken bu geçen süreçte kendim de çok faydasını gördüm. Bilgini sergilemek, sergilerken ekstra öğrenmek belki de en önemli faydası. Üniversitedeysen kesinlikle blog yazmaya başla. Değilsen de şimdi değil de ne zaman? Bildiklerini, heyecanını sergile. İş süreçlerinde çok faydasını göreceksin. Konu o kadar önemli ki, UNICEF, blog yazma stajını başlattı. Neyse şimdi hazırsan, blog yazmanın faydalarını aşağıda toparladım. Okumaya başlayalım.

1- Kendin ve dış dünya hakkında farkındalık kazanırsın.

2- Kişisel markanı oluşturursun.

3- Yaratıcılığını ortaya çıkarırsın. Kafan devamlı buradan nasıl bir yazı çıkarır da faydalı olurum’a doğru çalışmaya başlar. Mesela ben arkadaşlarımla sohbet ederken “aa buradan böyle bir yazı çıkar.” dediğim çok olmuştur.

4- Yazmak için ekstra zaman gerekeceği için daha disiplinli olur; zaman yaratmaya çalışırsın.

5- İfadesel ve deneyimsel olarak gelişirsin.

6- Benzer konulara ilgi duyan yeni arkadaşlar edinirsin.

7- Blog’unu hayatındaki amaçlara ulaşmak için bir basamak olarak kullanabilirsin.

8- Beynini çalıştırmak, bilgi üretmek için kendini zorlarsın.

9- Kendi duygularını, ideallerini, odaklanmak istediğin konuları daha kolay ölçüp belirlersin.

10- Bilgi üretmede, paylaşmada ve sergilemede en iyi yollardan birini seçmiş olursun. (Hep diyorum: Harika şeyler biliyor olabilirsin. Ancak bunu sergilemediğin sürece pek dikkat çekmiyor ve bilinmediği için pek önemi olmuyor maalesef)

11- Blog yazdığın sürece yeni şeyler öğrenirsin. Çünkü seni araştırmacı olmaya zorlar.

12- Her aklına geleni yazmamayı, bunun ucu nereye gider’i düşünmeyi öğrenirsin.

13- Blog’lar üzerinden istediğin çevrelere istediğin mesajı kendi tarzınla, kendi stilinle yollarsın.

14- Kendi hayatına ve başkalarının hayatına dair gözlemci bir bakışla yaklaşırsın.

15- Yazmak ve okumak kafandaki birçok soruya cevap bulabilirsin.

16- Hikaye anlatımını geliştirir. Düşüncelerini, derdini daha rahat anlatırsın.

17- İş süreçlerini, insanları, kendini ve dünyayı daha doğru yorumlayabilirsin.

18- İngilizce makaleler okuyorsan, bu makalelerden kendi yazılarında yer verebilmek için daha iyi anlayarak okumaya başlarken İngilizce kelime dağarcığını geliştirirsin.

İşte böyle birçok faydası mevcut. Uzun vadeli olduğunda bu işin nostaljik bir yanı da var. :) Mesela ben 2010’da yazdığım yazılara bakıyorum ve hey gidi günler hey diyorum bazen.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

2 Comments

  1. Sayın İlgili Hen blog yazın diyorsunuz hem de zorla paylaşım veya beğenin diyorsunuz. İnsan okumadığı yazıyı veya blogu neden arkadaşlarıyla paylaşsın. Veya neden beğensin. Hem böyle değerli bir siteniz ve çok önemli bloglarınız var hem de böyle bir uygulama yapıyorsunuz. Size hiiiç yakışmamış. Blogunuz daha çoook böyle yorumlar alır. Kıymetli zamanımı aldınız. Kolay gelsin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.