Elektrikli Diş Fırçası ile Zaman Yönetimi

eren-caner, erencaner

Zamanı doğru kullanabilmek, işler önceliklendirebilmek hepimizin günlük yaşamında az çok var. Bazı şeylerin küçüklükten başladığına inanıyorum. Bilinen atasözünü hep şöyle tamamlarım. “Ağaç yaşken eğilir, kuruyken kırılır. Yaşken eğilmediysen, kuruyken kırılırsın.” O yüzden, gerek kendin için gerekse senden küçükler için hayatın minik detaylarında bazı anlamlar yattığını bilmek lazım. 

İşin özüne gelelim. Çocuğum şimdiden zamanını doğru kullanabilmeyi hafif hafif öğrenmeli diyorsan -ki dişlerini fırçalayabilecek zamana geldiyse bence demelisin- ona elektrikli diş fırçası almalısın.‬ Neden mi?

Çünkü, elektrikli diş fırçası belli bir zaman verir ve o zaman dilimi içinde o işi bitirebilmeni bekler. Aralarda da periyodik olarak uyarır; yeni bölgeye geç, buraya ayrılan zaman doldu diye. Aynı okul ve iş hayatında kendisinden her daim beklenecek olanlar gibi. Aynı basit bir elektrikli diş fırçası gibi. Ne tesadüf değil mi? Değil mi acaba? Bence değil. Biraz daha açalım.

‪Toplamda yalnızca 2 dakikası; her bölge için ise sadece yarım dakikası var. Yani, zamanı doğru ve etkili kullanmalı. Yarım dakikada, bir bölgenin sağını, solunu, üstünü, aralarını düzgünce temizlemeli; diş fırçasından uyarı gelir gelmez bir sonraki bölgeye geçebilmeli. Hala eski bölgeyi temizlemekle uğraşmamalı. Ne kadar da çok benziyor değil mi günlük işlerimize? Ev ödevleri, bilgisayar oyunları, sunumlar, bitirme tezleri, gezmeler, raporlar vs vs. işte bunların hemen her biri aslında toplam 2 dakikalık süre içerisinde sadece yarım dakika ayırıp bir sonrakine geçmemiz gereken konular. O yüzden bir çocuğun varsa sen de bir elektrikli diş fırçası al ve toplamda 2 dakikada dişlerinin tüm bölgelerini düzenli ve sırayla bitirebilmesini hedefle. Bir bölgeyle ne çok oyalansın ne de üstünkörü yapıp geçsin. Okul hayatıyla birlikte hep yapması gerekeceği gibi hareket etsin. Aksi takdirde, yaşken eğilmeyeceği için muhtemelen kuruyken kırılacak.

Belki de şimdiden çok minik detay olarak gözüne çarpıyor. “Aman canım daha ufacık çocuk, şimdiden ne gerek var bu kadar kasmaya?” diyorsundur belki fakat hakikaten bazı şeyler küçüklükten başlıyor. Tabii, çocuğun kendi kişiliği de çok etkili olacak. Kişiliğinde varsa zaten dikkat edecek, kişiliğinde yoksa bu tarz aktiviteler bir yere kadar itici güç olacak, farkındalık yaratacak.

Diş fırçası ile zaman yönetimi arasında olabilecek bu akıl yürütme bende elektrikli diş fırçası kullanmaya başlayınca oluştu. Eminim, başka yerlerde de bunun gibi birçok başka bağlam kurabilmek mümkün olur. Algısı açık şekilde, yeni fikirler, yeni bağlamlar keşfetmeye meraklı olmak en önemli nokta. Bu arada, çocukken meraklı melahat da olmak çok önemli.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.