Harici Dijital Beyin Yaratmanın 4 Yolu

Harici dijital beyin nedir? Harici dijital beyin, bir veya birden fazla ortamı uzun süreyle belli bir disiplin altında kullanılmasıyla ortaya çıkan ileri düzey bilgi sınıflandırmasıdır. Kullanım örnekleri spesifik uygulamalar vb. aracılığı ile çoğaltılabilir. Ben harici dijital beyne imkan veren kullandığım uygulamaları aşağıda seninle de paylaşmak istedim.

1- Evernote

Not tutma kültürü çok fazla olan bir millet değiliz. Ancak not tutmaya karar vermiş ama nereden başlayacağını bilmiyorsan Evernote’u önerebilirim sana. Evernote ile not tutmaya not defteri ve etiket kullanımlarını belirleyerek başlarsan rahat edersin bence. Düzenli kullanımla not defterlerinin içi dolacak, etiketlerin anlam kazanmaya başlayacak ve Evernote’un doldukça konu ne olursa olsun istediğini saniyeler içinde bularak adeta bir harici beyin (hafıza) sahibi olacaksın.

Çok detaylı incelemeyi Serdar Kuzuloğlu’nun bu yazısında veya burada bulabilirsin. Benim not defterlerim açıklamalarıyla birlikte şu şekilde;

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-1-erencaner

Blog Post Topics: Blog yazısı yazarken ilham alabileceğim kaynakları ekliyorum.

Blog Posts: Bilgisayar başına geçemediğim zamanlarda örn. metrodayken, yazı yazmak istersem veya bir anda bir konu aklıma gelir ve yazmak istersem yazılarımı bu not defterine kaydediyorum.

Career: Kariyer gelişimine yönelik bulduğum makaleleri ekliyorum.

Consulting: Bir başkasına tavsiye olabilecek notlarımı ekliyorum.

Family: Aile yaşantıma dair notları ekliyorum. Örn. eşimle ilgili notlar. Onun ses kayıtları, şarkı söylemeleri gibi.

FreeCycle+: Bir proje. Bu not defterini yanındaki simgeden anlayacağın üzere birden çok kişiyle birlikte düzenliyorum.

Good to Know: Bilmenin faydalı olacağı trick makaleleri, infografikler vb. ekliyorum.

Ideas: Sağda solda umulduk veya umulmadık anlarda aklıma gelen fikirleri kaydediyorum.

Lifestyle: Japonlar ile Türklerin farkları gibi komik ama yararlı olabilecek paylaşımlar, ince elenmiş caps’ler, bu yaz yaptığımız bisiklet turumuzdaki checklist’im gibi daha hayat tarzına yönelik hafif eğlencelik şeyleri burada tutuyorum.

Meeting Notes: Toplantı notlarımı ekliyorum.

Music: Müziğe dair makaleler veya herhangi bir şeyi buraya ekleyebilirim.

Personal Informations: PS4 hesap bilgilerim, bisiklet anahtar kilit kodları, evdeki TV’nin 3D gözlük kodları gibi kişisel detaylara burada yer veriyorum.

Presentation Notes: Nette karşıma çıkan veya sağda solda gördüğüm sunumlarda kullanabileceğimi düşündüğüm görselleri, bilgileri ekliyorum.

Projects: Geçmişte Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinde verdiğim Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersinin syllabus’ı ve diğer projeleri burada saklıyorum.

Quotes: Beni etkileyen ve çeşitli yerlerde yer verebileceğim alıntı sözler bulunuyor.

Roof Ideas: Markalar için hazırladığım dijital stratejilerinin çatı fikirleri burada yer alıyor.

Trash: Artık önemi kalmayan notlar burada.

Travelling Notes: Yıllık izinde, hafta sonu kaçamaklarında aldığım notlar burada bulunuyor.

Etiketler de not defterleri arasında bağlamlar kurmaya yarıyor ama ne kadar az olursa o kadar iyi. Benim kullanımım aşağıdaki gibi;

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-2-erencaner

Evernote’un widget’ları da güzeldir, onları da kullanabilirsin.

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-3-erencaner

Sözün özü; sen de kendine böyle bir disiplin geliştirirsen bir süre sonra Evernote’un senin harici beynin olacaktır.

2- Pocket

Pocket’ta ben faydalı linklerimi barındırıyor ve istediğimde IFTTT ile veya direkt kendi servisleri ile Evernote’a bağlayabileceğimi biliyorum. Pocket yerine sadece Evernote kullanayım demiştim bir ara. Ancak linklerimi Evernote’ta, sadece link saklamak için hazırlanmış Pocket kadar rahat saklayamadığımı gördüm. Bu serviste sadece etiketler üzerinden ilerliyorum. Artık internette değerli bulduğum linklerim bir çatı altında toplanmaya başladı ve örneğin verimlilik üzerine bir şeylerden bahsediyorsam örneklendirecek içerikleri hemen bulabiliyorum.

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-4-erencaner

3- IFTTT ve Zapier

Bu iki serviste de -ki ünlü olanı IFTTT’dir.- faydalı olabilecek iki bambaşka servisi birbirine bağlayabiliyorsun. Yani örneğin;

Instagram hesabıma yeni fotoğraf yüklemişsem (buraya kadar if this oluyor) şimdi onu (then) Google Drive hesabıma yedekle (that) diye birbirinden farklı tam 234 servisi birbirine entegre edebiliyorsun. harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-7-erencanerSistemde çok çeşitli popüler tarifler var. Evernote’lar, Twitter’lar, Instagram’lar, Google Drive’lar, Pocket’lar havada uçuşuyor. İyi bir kurgu ile verimliliğin tavan yapıyor tabii iyi kurgulanırsa ve temiz olursa. Otomasyon iyidir ancak temiz olmazsa içime sinmiyor. Yani sırf kolayca yedekleyeyim diye Instagram fotoğraflarını saçma sapan isimlerle Google Drive’ıma yedeklemiyorum ben. Temiz ve düzenli olması benim için önemli.

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-8-erencaner

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-9-erencaner

4- Google Fotoğraflar

Bunun kullanımı Evernote ve Pocket’a göre çok çok basit. İster iOS ister Android kullan bu uygulamayı akıllı telefonuna kurup fotoğraf yedeklemeyi açıp unutabilirsin. Tüm fotoğrafların Google’a yedeklenecek. Ben 2-3 senedir fotoğraf yedeklemesi için sadece bu uygulamayı kullanıyorum. Google Drive’a girdiğimde artık yıl bazında hangi ay hangi gün hangi fotoğrafı çekmişim kolay bir şekilde bulabiliyorum. Ayrıca yedeklemeyi akıllı telefon için yeterli çözünürlük olan 2 megapikselde tutarsan Google hesabındaki hafızadan yemiyor. Mobil fotoğrafta harici beyin isteyenler için tavsiyedir. iOS’ta sınırlı hafızaya sahip olan iCloud’a bile gerek yok. Web’de de 1 TB hafızasıyla Flickr’ı tavsiye ederim. Kısayol sağlayan Flickr Upload uygulaması da var.

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-5-erencaner

harici-dijital-beyin-yaratmanin-4-yolu-6-erencaner

Son olarak, harici dijital beyin olayı süreç sonunda işlerini çok basitleştirdiği kadar da başlangıçta disiplin isteyen komplike bir süreç. Bir anlık gazla işe başlamamak gerekiyor. Özellikle Evernote’a başlarken not defteri ve etiket yapılandırmasını ihmal etmeden iyi düşünerek yola çıkmak lazım. Serdar Kuzuloğlu’nun ”Not konusunda mesele bir şeyler yazmak, biriktirmekten öte onları gerektiğinde işe yarar, görünür hale getirmek.” sözünü de hatırlatayım. Yani aslında dijital okur-yazar olmak, dijital düşünmek dijital bilgiyi (amma da çok dijital dedim yahu) iyi filtrelemekten geçiyor.

Umarım sen de kendine harici dijital beyinler yaratır ve dijitali iyi kullandığına emin olarak yoluna devam edersin. Yazıyı da paylaş ki daha çok kişiye ulaşsın!

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.