Hayat Ayrıntılarda Gizlidir – 1

Bugünden itibaren ilham verici öyküleri, olayları veya tespitleri blog’um üzerinden seninle paylaşmaya karar verdim. İlki, aslında bazılarınızın bildiği; çalışmanın, azmin yaşı ve zamanı olmaz dedirten KFC’nin kurucusu Colonel Sanders’a ait. Onun bu sıradışı hikayesi de KFC’nin kuruluşunu betimliyor aynı zamanda. Hazırsan, aşağıdayız. ?

Sanders, emekli olur olmaz eşiyle birlikte bir restaurant açar. Kendisine özel bir yemek tarifi olan Sanders’ın restaurantta iş yapma hayali, hükümetin yeni bir yol yapmasıyla bir anda suya düşer. Çünkü, herkes yeni yolu kullanmaya başlar ve restaurantına kimse gelmez olur. İflas etmek üzereyken Sanders, arabasıyla restaurant restaurant gezip, elindeki yemek tarifini beğendirmeye çalışır.

Sanders, tarifini hazırlarken.

Fakat, tam 1009 restaurant gezmesine rağmen, onun yemek tarifine evet diyecek bir restaurant bulamaz. Yani, emekli bir adam düşünün, elinde bir yemek tarifi ve 1009 farklı kişiden hayır yanıtı alıyor. Muhtemelen birçoğumuz 5-10 farklı restaurantla görüşür ve hayır yanıtını alınca, o tarifin iş yapmayacağını düşünür, vazgeçerdik. Sanders, tüm hayır yanıtlarını adeta kabul etmez bir şekilde yoluna devam eder. 1010. restaurant, nihayetinde Sanders’ın yemeği beğenir, ortak işe başlarlar ve KFC doğar. Evet, Sanders, bugün 125 ülkede, 20.000’den fazla restaurantı olan KFC’nin logosunda gördüğümüz gözlüklü ve keçi sakallı adamdan başkası değildir.

Soldaki Colonel Sanders’ın KFC’nin logosundaki hali, sağdaki gerçek fotoğrafı.

Bir markayı marka yapan; kurucusunun, bayrağı devralanın ona ne kadar güçlü bir hikaye sunabildiğiyle doğru orantılıdır aslında. Belki de bu zorluk olmasaydı veya Sanders, birkaç restaurantla görüşüp vazgeçseydi, bugün bu marka olmayacaktı; kendisi de bu başarı öyküsüyle tanınmayacaktı.

Keşfet kategorisi altındaki diğer yazılarımı okumak istersen buraya tıklayabilirsin.

Sana da ilham veren öyküler varsa yorumda paylaş, birlikte tartışalım!

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.