Hayat Ayrıntılarda Gizlidir – 2

Zamanında hepimizi Secret gafil avlamadı mı? Kitap aslında sadece olumlu düşününe, evrenden isteyine bağlanıyordu. Gerçek hayat bu değil ve Secret’tan sonra seçtiğim tüm kitapların bana bir bakış açısı, vizyon katıp katmadığına, isteyin ve alın gibi içi boş eylem önermek yerine kullanılabilir bilgi vererek beni aksiyon almaya yönlendirip yönlendirmediğine bakıyorum. Temel kriterim bu. Yoksa çok var; isteyin, arzu edin, yapın; karşınızdakini 3 dakikada etkileyin mesajlı kitaplar. Tavsiyem onlara pek bulaşmamandır. Okuma niyetiyle satın aldığımız kitaba para dışında çok daha önemli bir şey verdiğimizi unutma: Zaman!  Neyse bu konuda birkaç kelam ettikten sonra yazının ana konusuna geçiyorum. Bu yazıda bir bakış açısı paylaşacağım seninle; bana mantıklı gelen ve kısmen kabul ettiğim.

Noah Harari, Sapiens adlı kitabında yüksek kalorili yiyecekleri neden bu kadar çok sevdiğimizi 30 bin yıl önceki atalarımızın yeme alışkanlığı üzerinden açıklamış ve bu zaafımızın taa onlardan geldiğini söylemiş. Diyor ki Harari; atalarımızın, tek çeşit ve çok kısıtlı olan yüksek kalorili olgunlaşmış meyvelerden az zamanda olabildiğince yemesi gerekiyordu. Şimdi çoğu insandaki yüksek kalorili yiyeceklere karşı olan zaaf, onlardan miras. Bana mantıksız gelmiyor. Senin fikrin ne? Yorum olarak yaz da tartışalım.

İşte o bölüm:

Bonus: Harari’nin bu bakış açısını beğendiysen, şu video da hoşuna gidebilir.

Hayat Ayrıntılarda Gizlidir – 1

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor. CNN TÜRK'te yazıyor.

3 Comments

  1. Yazının ve Noah Harari’nin kitaplarının konuları elbette çok ilginç ama dikkatimi en çok girişteki gafil avlanma sözü çekti. Galiba bu çok önemli bir sorun, sistemlerimiz gafil avlama üzerine kurulmuş. Kısa dönemde birilerine katkı sağlıyor gibi görünen işler, orta ve uzun dönemde herkese zarar veriyor. Her türlü yöntem gibi, pazarlama ve satış da olumlu bir sonuca ulaşmaya yardımcı olan bir araç olarak görülürse, bu konuda bir görüş birliği sağlanırsa; belki gafil avlama çabaları yerini değer katma yarışlarına bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.