İnternetin Yitik Çocuğu Aaron Swartz

Okurken iyi gider.

 

Bugün RSS beslemelerini kullanıyorsak, tüm dünyadan birçok insan Reddit’e takılıyorsa ve Creative Commons adı altında telif hakları alanında çalışmalar yapıldıysa bunda Aaron Swartz‘ın rolü çok büyük.

aaron_schwartz

1986’lı bir çocuk, 3 yaşında okumayı söküyor, ilkokuldan itibaren boyu daha kürsüden görünmeye yetmezken konferanslarda konuşmalar yapıyor. Daha ortada Wikipedia yokken o hemen hemen aynı konsepti The Info Network adıyla başlatıyor, üstelik kardeşi dahil birçok kişinin “bunlar ansiklopedilerde var zaten, çok kötü bir fikir” diye karşı çıkmalarına rağmen. Üniversitedeyken, 1 milyon dolara sattığı şirket onu asla zengin yapmıyor. 20’li yaşlarıyla birlikte kendisini internetteki makale özgürlüğüne adıyor. Hani, üniversitede tez yazarken ya kullanıcı adı-şifre ile üniversite ağından ya da proxy ile ayarları yapılmış bilgisayardan bir yığın veritabanı arasında makale aradığımız kaynaklar var ya işte onlara karşı durup “Bilgi, özgür olmalı.” diyor. Olmayınca bunu özgürleştirmeye yönelik bazı hamleler yapıyor ve çok geçmeden karşısında FBI’yı, mahkemeleri vb. buluyor. Belki, Aaron Swartz kendisini şirketine adasaydı, 30’lu yaşlarını görebilir ve çok da zengin olabilirdi. Çünkü, ben belgeselini izlediğimde kendisinde bir Steve Jobs, bir Bill Gates vizyonu gördüm. Aynı vizyon var, fakat seçtiği yol daha yalnız daha bireysel bir yol. Hal böyle olunca; FBI, hapis, kefalet, karşısındaki birçok büyük marka vb. derken daha fazla dayanamıyor ve bu vizyoner beyin 2013’te evinde intihar ediyor.

Bazı kaynaklar paylaşıyorum.

http://www.imdb.com/title/tt3268458/

https://archive.org/details/TheInternetsOwnBoyTheStoryOfAaronSwartz

http://listelist.com/aaron-swartz/

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.