İşte Bunlar Hep Seks

İlk olarak ülkemizin gelişmişlikten ne anladığına bakalım:

”Önceden ev, araba almak için peşin paran olması gerekirdi şimdiyse banka kredileri sayesinde peşin paran olmasa bile ev ve araba alabiliyorsun. Artık herkes bu şekilde ev, araba alıyor. Bu sayede artık daha çok kişi mal mülk sahibi.”

Vay be artık her limanda bir ev, her kapıda bir araba olacak öyleyse!

iste-bunlar-hep-seks-eren-caner

Peki dostum sen bunlara neden ihtiyaç duyuyorsun, yani bu objeleri neden birer gelişmişlik sebebi olarak görüyorsun hiç düşündün mü? Çünkü geleceğinden korkuyorsun. 2.000 TL kazanıp bunun 1.500’ünü ev kirası olarak vermiyorsan ve altında da araban varsa mutlu oluyorsun. Senin gibiler çoğalıyorsa ülkeni gelişmiş sayıyorsun. Kafandaki gelişmişlik düzeyi maddelerle (kaç evin, kaç araban olduğuyla)ilgili, bilişsel bir gelişmişlik daha az önemli. Özellikle Kuzey ülkeleri bilişsel gelişimi çok daha önemli görüyorlar. O yüzdendir ki örneğin Norveç gibi ülkelerde birbirine benzeyen evlere dışarıdan bakarak içinde zengin mi fakir mi yaşıyoru anlamanız kolay olmuyor.

Güney ülkelerinin gelişmişlikten ne anladığı:

Petro Gustavo (Bogota Bel. Bşk.): Gelişmiş ülke, fakirin arabasının olduğu değil, zenginin toplu taşıma araçlarını kullandığı yerdir. Gelişmiş toplumlarda zengin ve fakir bir arada yaşar. Evleri dip dibedir, çocukları aynı okullara gider.

Öyle bir gelişmiş ülke inşa edeceksin ki zengin adam kalkıp kapısındaki arabaya binmeye ihtiyaç duymadan aynı rahatlıkta olan toplu taşımayı tercih edecek. 

Öyle bir gelişmiş ülke inşa edeceksin ki düşük gelirli adam kiradan kurtulma, ileride çocuklarına başlarını sokacakları bir ev alma isteğiyle yanıp tutuşmadan kirada mutlu mesut yaşayabilecek. Nasıl? Kiralık ev bol ve kiraları ucuz olacak.  Düşünsene en düşük şartlarda karı koca 800 TL asgari ücretten 1600 TL maaş alsa ve sadece 200 TL kira ödese ve bunun hayat boyut bu civarlarda olacağına emin olsa ev almakla uğraşır mı? Hal böyleyken dişini sıkıp ev alanlara gereksiz diye bakmaz mı? Yapabiliyor musun bunu sen ülke olarak?

Madem gelişmişiz. Var mı bunları sağlayabilecek gücümüz? Yoksa gelişmişliği önceden mahallede sadece 3 kişinin evi vardı şimdi en az 10 kişinin evi var diyerek tartışmayı olabilecek en basit düzeye mi indirgeyeceğiz?

”İşte bunlar hep seks” demişler ya %50 doğru söylemişler. Hem seks (aile planlaması) hem de eğitim…

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.