Meerkat Twitter’ın Merkezinde Yer Almayı Planlıyor

Bugün CNN International’da Meerkat’in co-founder’ıyla yapılan ropörtajı izledikten sonra live stream’e yeni bir soluk getirmeye çalışan Meerkat’e blog’umda yer vermek istedim.

meerkat-twitterin-merkezinde-yer-almayi-planliyor-2-eren-caner


Meerkat, en basit tabiriyle Twitter üzerinden live stream (canlı yayın) yayıncılığına odaklanan yeni ve kolay kullanımlı bir sosyal ağ. Twitter, yıllardır haberin en hızlı yayıldığı sosyal ağ durumunda. Önemli bir olayın Twitter’da yayılma hızı Facebook’a göre birkaç kat daha fazla. Fakat Twitter’ın eksik olduğu konulardan bir tanesi live stream (Twitter live stream için Periscope’u satın aldı, umarım sonu Tweetdeck gibi olmaz). Bu konuda birkaç sene önce Livestream ve Ustream gibi uygulamalar çıkmıştı. Hatta Türkiye’de de popüler olan BlogTV vardı bir aralar hatırlarsın, sonradan YouNow oldu.

Meerkat ise henüz 2-3 haftalık ve  şimdilik sadece iOS’ta olan bir uygulama. Diğerlerinden farkı ise Twitter’ı merkezine alan basit yapısı. Anladığım kadarıyla arkasında iyi bir yatırımcı desteği de var.

Meerkat’teki Leaderboard bölümünde Twitter’daki trend topic gibi en çok trend olan kullanıcıları, event’leri görüp izleyici olabiliyorsun. Fakat bir canlı yayın uygulaması olduğundan kaydedeyip daha sonra izlerim gibi bir şey diyemiyorsun. Canlı yayın tweet’lerine şu linkten kolayca ulaşılabiliyor. Ben canlı yayına bağlanmak istediğimde ilk birkaç denememde başarılı olamadım meğer yayın çoktan bitmiş. Twitter’da kalan eski linkler bu karışıklığa yol açıyor.

meerkat-twitterin-merkezinde-yer-almayi-planliyor-eren-caner

Meerkat’e gelen eleştirilerden bir tanesi yayınların ağır ve kalitesinin çok iyi olmadığı yönünde. Gezi Parkı döneminde live stream’in ne kadar yoğun kullanıldığını düşünürsek bu uygulama o dönem çıkmış olsaydı Türkiye’de belki çok daha hızlı yayılabilirdi.

meerkat-twitterin-merkezinde-yer-almayi-planliyor-5-eren-caner

Canlı yayın haberciliğinin bu noktaya ulaştığını düşündüğümüzde live stream’in önünün açık olduğunu söyleyebiliriz. Bu olay hatta TV’lerin ana haberlerini dahi etkileyebilir. Kimbilir Meerkat üzerinden yapılan TV ana haberlerine de şahit oluruz birgün. 

Meerkat’i indirmek için buraya tıklayabilirsin.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.