Meraklısına Sosyal Medya İçerik Takvimi Örneği

Hem ajans hem marka tarafında haftalık ya da aylık sosyal medya içerik takvimleri sık sık gider gelir. Günlük değişiklikler olur. Siyasi gündem araya girer, bişi bişiler olur derken bu takvimler üzerinde 80 defa değişiklik yapılır. O yüzden bu takvimlerin “baştan” ihtiyaca göre düzgün yapılandırılmış olması önemlidir.

Dijital pazarlama üzerine yazılımlar geliştiren Hubspot da böyle düşünmüş olacak ki örnek olması için bir sosyal medya içerik takvimi hazırlamış. İnsanlara yararlı olabilecek, yol gösterebilecek bu tarz eforları önemsediğimden indirip inceledim ve Türkiye’deki dijital ajans-marka ilişkisinde günlük takvimin mail trafiğinde geldiği noktayı ve iki yönlü öncelikleri dikkate alarak ve biraz değiştirerek hafiflettim. İsteyenler orijinaline buradan; benim hazırladığım versiyonuna buradan ulaşıp indirebilir ve kullanabilir. Bir teşekkür yeterlidir. :)

Hazır, örnek takvim paylaşmışken birkaç faydalı bilgi de vermeden geçmek olmaz değil mi;

1- Devir değişti. “Ay bu v1’i olanı, bana v2’si lazım o neredeydi, du’bi bulayım.” diyerek maillerin içinde, karmaşık klasörlerde kaybolma vakti geçti artık. O yüzden çare Google Docs e-tablo ya da işte diğer adıyla online excel olayı.

Neden?

Çünkü;

Excel dosyaların mailler içinde kaybolmaz; o neredeydi, bu neredeydi, son hali sende var mı? gibi sorulara sebebiyet vermezsin.

Projede yer alan herkes excel’in her daim son versiyonuna ulaşır. İsterlerse düzenleme geçmişini göster’e tıklayarak eski versiyonlarına kolayca erişebilir, takvimlerin silinmez, kaybolmaz. Yani indireceğin excel’i Google Docs e-tabloya import etmen yeterli, tavsiye ettiğim şekilde kullanmaya başlaman için.

2- İndireceğin takvimde real-time içerikler diye bir model var ama tabii real-time adı üstünde anlık. Aklında kalsın diye ekledim.

3- Hubspot’un excel’inde Twitter, Facebook vb. ayrı ayrı sheet’lerdeydi. Gerek yok, zaten markalar aynı olmasa da paralel, yakın paylaşımlar yapar. Tek sheet’te ayrı bir kolon olarak yeterli o günü net görebilmek açısından.

4- Hubspot’un Twitter karakter sayacı güzel. 140 karakterden fazla metin eklersen karakter sayaç kolonu kırmızıya dönerek uyarıyor. Lakin link ve görsel için 23’erden toplam 46 karakteri yok düşünerek metinlerin hazırlanması gerek. Görsel ve link kullanıyorsan 140-46=94 karakterin var.

5- Saat olayı bildim bileli yalan, süs olarak kalıyor. Gerek de yok zaten. Sosyal medya anlık olduğu için her gün o gün içinde paylaşımın günün koşullarına ve eldeki görsel, içeriğin teminine göre akması daha iyi. Tabii sen de biliyorsun 23 Nisan içeriğinin akşam 5’lere kalmaması gerektiğini. Genelde de ekstra bir durum yoksa zaten 10-11 gibi veya öğleden sonra 3-4 gibi paylaşırsın.  Ajans-marka ilişkisinde de o içerikler yetişmiyor, araya update giriyor, konu değişiyor, iptal oluyor falan filan da işte hep bunlar yüzünden saat olayı yalan. İşin doğası bu şekilde. Yani kendi kendini yıpratma ve kandırma. Dinamik bir iş yapıyorsun.

6- Saat olayı ne kadar yalansa tarih olayı da bir o kadar gerçek. Önceden aylık özel günlerin belli olsun. Fancy günleri kullan mesela. Ne bileyim, mutluluk günü olur, Star Wars günü olur, Dünya Kukla Günü olur. (Gülme, bunların hepsi var.)

7- Hubspot’ta bir kolonu görsel yüklemeye ayırmışlar ama bu da insanı stajyervari görünüme sokan çalışmayan bir olay. Dijital iletişimde görsel kalitesinin arttığı bugünlerde işin kolayına kaçıp tek excel’de her bir şeyi görmek isteyenleri dışarıda tutarsak hem kimse minik minik görsellere bakmak istemez, hem de offline excel ile çalışıyorsan -ki çalışma, yukarıda nedenlerini anlattım.- kimse 20 mb’lık bir excel’i göndermeye ve almaya çalışmak istemez. Sonra araya bir excel için wetransfer’ler falan sokarak süreci yavaşlatma bence.

8- Sheet’lerin arka planlarına çok açık tonlarda markanın rengi verilebilir. Özelleştirilmiş bir excel mesajıyla hafif branding yapmış olursun.

9- İçeriklerin konseptlerini belirlemek de sana kalmış tabii. Lifestyle olur, insight odaklı olur, ürün vs. vs. Onları markaya göre istediğin gibi özelleştirebilirsin.

Sonuç olarak, olay kısaca böyle. Tabii bu sosyal medya içerik takvimi başlangıç kılavuzu aslında. İçerik stratejileri ve buna bağlı konseptler çalışarak altını doldurmak senin elinde.

Bi’ de paylaş ki daha çok kişiye ulaşsın.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.