Ne Vakit?

Hey sen!

Biz ne vakit olumlu cümleler kurmaya başlayacağız?

Savaşa hayır derken aslında savaşı andığımızı ve zihinlere onu hatırlattığımızı, onun yerine barışa evet demenin gücünü ne vakit anlayacağız?

Üye olmayan giremez derken girememeyi zihinlere kazıdığımızı farkedip yerine yalnızca üye olanlar girebilir demeyi ne vakit düşüneceğiz? Beynimize, kişiliğimize ve çevremize nasıl telkinde bulunursak öyle hareket edeceğimizi ne vakit algılayacağız?

Aşağıdaki fotoğrafı netten buldum.

ne-vakit-4-eren-caner

Üye olmayan giremez. Kim girer peki? Üyeler. E be güzel kardeşim keşke böyle yazsan değil mi? Giremez, yapamaz, edemez, olamaz gibi fiilleri çok ön planda tutmasak?

Bu fotoğrafları da sabah metroda bu yazıyı yazarken çektim.

Bi’ olumsuz ifadeler… Beklemeyiniz, yaslanmayınız falan filan.

ne-vakit-1-eren-caner

Bebek arabası kullanmayınız. Bisiklet ile kullanmak yasaktır gibi gibi ifadeler…

Tüm bunların yerine şu cümlelerle daha yönlendirici şekilde ifade edilebilir. (Tabii insanların da duyarlı olacağını farzediyorum)

Bisikleti olanlar yürüyen merdivenin yerine sağdaki normal merdivenleri kullanabilir veya kullanmalıdır.

Bebek arabası olanlar burayı kullanabilir. (Sağdaki merdivenlerin önünde)

ne-vakit-3-eren-caner

Aşağıdakinde de diğerleri gibi “Sol tarafta beklemeyiniz.” yazabilirdi. “Sağ tarafta bekleyiniz” daha doğru ve daha yönlendirici değil mi olumsuz bir ifade yerine?

ne-vakit-2-eren-caner

Sadece Türkiye değil, tüm dünya biraz daha evrildiği zaman bence bu cümleleri tercih edeceğiz. Aslında markalar pazarlamada olumlu ifadeleri tercih ediyorlar elbette. Ancak bu yeterli değil, bu davranışın genele yayılması gerek. Tabii Polyannacılık oynamaktan kesinlikle söz etmiyorum. Olumlu cümlelerin gücünden yararlanırken, olumsuz cümlelerin negatif telkininden sıyrılmaktan söz ediyorum.  E o zaman, olumlu cümlelerin gücünü daha net farketmek dileğiyle!

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.