Şifrelerin Gücü Adına!

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün Pinterest ve Twitter hesapları bir hacker tarafından çalındı. Neden hacklendi demiyorum? Çünkü şifreler, hesaplar hacklenmez, çalınır. Twitter hesabının hacklenmesi demek aslında twitter.com’un hacklenmesi demek. Bunu da pek yaşamıyoruz haliyle.

Farklı sosyal ağlara farklı şifreler verdin ve sonra bulamadın ya da unuttun bilmem bir şeyler oldu. İşin içinden nasıl çıkacaksın? Daha doğrusu işi baştan nasıl temiz tutacaksın, gelin ona bir bakalım.

1- Öncelikle, forum dizi, forum eğlence, forum bilmem ne bir yığın irili ufaklı web sitesi ve forumuna sabit ve basit bir şifre koymalısın. Hesaba giremesen bile umrunda olmayacağı her türlü üyelik için bir tane basit bir şifren olmalı. Örn; “56789” gibi. Hatırlaması kolay, unutsan dert değil.

2- Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlara cep telefon numaranı tanımlamasın. Bunu yap ki, sıkıştığında cep telefonuna hemen bir kod alarak giriş yapabilesin.

3- Güçlü bir şifren olmalı. “asdasd” ya da “12345678” güçlü bir şifre değil mesela. Bunun yerine, en az bir büyük harf, bir noktalama işareti ve bir de rakam içeren bir şifren olmalı. Örneğin; “fLas.h801” Bunu adınla ya da soyadınla da ilişkilendirebilirsin, orası sana kalmış. Örn; Mustafa Öztürk gibi bir ad soyad için; “moZturk.497” gibi.

CNN Türk için yazdığım yazının devamına aşağıdan erişebilir ve paylaşabilirsin.

 

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.