Sistemli Yaşıyoruz Sistemli

Windows’taki system32 klasörü nasıl o işletim sistemini döndüren bir çarksa yerleşik düzendeki sistem de hayat denen işletim sistemini döndüren bir çark.

İşte bu sistem elastik bir fanusa benzer. Sahip oldukların ne kadar çoksa fanusun çapı da o oranda genişler ancak asla sınırsız değildir. Çünkü sınırsızlığı da sistemin kendisi tanımlar.

sistemli-yasiyoruz-sistemli-1-eren-caner

Bizler, sistemin sunduğu bu fanusun içinde yaşarız. Bir yandan da daha çok şeye sahip olarak bu fanusu genişletmenin yollarını ararız çünkü fanus genişlemezse ve hatta küçülürse depresyona dahi girebiliriz. Sahip olduklarımızın aslında bize sahip olduğunu farketmeden yaşarken sistemin mutluluk diye tanımladığı şeyleri yaparak mutlu oluruz. Onun sunduğu hayaller hepimizin ortak hayalleri olur. Onun sunduklarını tüketiriz. Sabah kahvaltıda, öğlen, akşam yiyeceklerimizi çeşitli TV kanallarında sabah akşam yayınlarıyla “süt iyidir, ama tereyağından aman uzak durun.” tipi cümlelerle yine sevgili(!) sistem belirler. Atalarımızın yıllarca tereyağı içinde 90-100 yaşlarına kadar yaşamaları anında bir kenara atılarak tereyağı, kontrol edemediği kapı sütü tukaka olur. Sonra başka birisinin çıkıp tam tersini söylemesiyle kafalar allak bullak olur. Sistem bu bulanıklıktan fayda sağlar. Başarılar, başarısızlıklar, iyilikler, kötülükler yine sistem tarafından sen doğmadan evvel belirlenmiştir…

Hep bir koşturmacaya sürükler sistem seni. Çünkü sistemin, bunları bunları yaparsan mutlu olursun dediği o kadar şey vardır ki ve bunların olması için de paraya ihtiyaç vardır. Bu nedenledir bu koşuşturmacalar. Sistemin tanımladığı mutlulukları yaşamak için yine sistemin birer elemanı olmak gerekir ki sen de döndürdüğün koca çarkların irili ufaklı birer hamster’ı olarak payını alıp mutluluklarını yaşayabilesin…

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.