Sosyal Medya Dinamiklerini Etkileyebilecek 11 Periscope Tahmini

Periscope, sosyal medyaya yeni bir heyecan getiriyor. Periscope’un geçmişte masaüstü yayıncılığı odaklı olan ustream gibi benzer uygulamalardan farkı, öncelikle arkasında Twitter’ın olması (umarız sonu Tweetdeck’e benzemez elbette) ve hala bir çok eksikliği olsa da sosyal medya uygulaması olarak hayatına başlamış olması. Bunlar, onu deneyimsel olarak farklı kılıyor.  Periscope’un birkaç sene içerisinde sosyal medya dinamiklerini etkileyebilecek 11 tahminine gelirsek;

1- Markalar, ürünlerin üretimini veya tesislerindeki ilginç anları canlı yayınlarla takipçileri ile paylaşacak.

Örneğin, Coca-Cola’nın fabrikasındaki şişeleme anları görülmeye değer, parmak kadar plastik şişelerin patlamış mısır edasıyla bir anda 2.5 litrelik şişelere dönmesi ilgi yaratır, konuşturur. Otomobil markaları üretim, montaj anlarını canlı yayınlayabilir ve o anlara dair çeşitli konularda sorular sorarak doğru cevaplayan ilk kişiye hediye verebilir. Yani, yeni sosyal medya kurguları da ortaya çıkacak.

2- Periscope’un hareketli anlardaki görüntü kalitesi iyileştirilirse ve tabii 4G’ye veya 5G’ye geçebilirsek bu app Go Pro’nun yerine geçebilir!

Çünkü aksiyon anlarını neden insanlar canlı yayınlamasın? Bu, bir diske kaydedip evde önce tek başına izleyip sonra başkalarıyla paylaşmakla uğraşmaktan çok daha heyecan verici görünüyor. Bu nedenle selfie çubuğunda olduğu gibi, telefonları kafaya veya spor aletine göre örneğin bisikletin gidonuna düzgün yayın yapacak şekilde takılabilmesine imkan veren aparatların satılmaya başlaması çok uzakta değil.

3- Korsan futbol içerikli yayınlar uygulanabilirliğindeki kolaylık sebebiyle Periscope’a taşınacak.

Yeni futbol yayıncıları ortaya çıkacak.

4- Şarkıcılar Periscope’tan canlı konserler verecek.

Hatta şarkıcı olmasa da Cem Yılmaz, Zafer Alagöz ile restaurantta yemek yerken canlı yayın yaparak Periscope için espri tadında hazırladığı şarkısını söyledi bile.

5- Maalesef amatör canlı porno yayınlar yapılacak.

Webcam show’ları halka inecek, bedenini pazarlamada Periscope, Twitter ve Facebook’tan sonra yeni araç olacak.

6- Siyasi liderler mitinglerini Periscope’tan da yayınlayacak.

Hatta Periscope’a özel yayınlar yapacaklar. Algı yönetimi için işte yepyeni bir araç.

7- Canlı yayınları binlerce kişiyi çekecek yeni şarkılar, şarkıcılar ortaya çıkacak.

Bu alanda “Youtube’a bu şarkıyı koysana sözü yerini Periscope’ta canlı yayınlasana.” alacak.

8- TV kanalları Periscope’ta yerini alacak.

Bu mecraya özel içerikler üretmek zorunda kalacaklar.

9- Tiyatro ile sosyal medya ilk defa bu kadar yakınlaşacak.

Mevcut fenomenler ve yeni fenomenler diğer sosyal ağlarda olduğu gibi marka reklamlarıyla para kazanacak. Ürün yerleştirme başka bir boyuta taşınacak. Vine fenomenleri daha uzun soluklu skeçlere başlayacak.

10- Zürafa, panda, fil gibi çeşitli hayvanların doğum anları buradan canlı yayınlanacak.

11- Periscope’tan eğitimler verilmeye başlanacak.

Buraya özel eğitimler de verilebilir. “Ücretini öde, sana özel Periscope eğitimine katıl.” gibi. (Periscope içerisinde sadece seçtiğim kişilere yayın yap seçeneği ile.)

Sonuç olarak, mass media dediğimiz geleneksel medya Periscope ile daha da mass olmaya zorlanacak. Bunların hepsi birer tahmin olsa da geçmiş alışkanlıklara baktığımızda gerçekleşmesi muhtemel tahminler. Bekleyip göreceğiz.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.