Sosyal Medyada Ünlülere Nasıl Ulaşılır?

Bir ünlüye ya da işinizle ilgili sizin için önemli birine ulaşmak istiyorsunuz. Telefon numarası yoksa en güzel yol elbette kolaylık açısından sosyal medya ağlarıdır.

Fakat bir sorun var: DM atamıyorsunuz çünkü sizi takip etmiyor veya herkese açık DM’i kapalı. Tam bir tweet attığını görüyorsunuz hemen yazayım şu an online, beni görür diyorsunuz.. Bu sefer de tweet’ine o kadar çok mention geliyor ki sizinki arada kaynayıp gidiyor. Bu hep böyle devam ediyor ya mention’ınızı göremiyor ya da gün içerisinde yoğunluktan geri dönüş yapamıyor. Şimdi bu sorunu nasıl çözebileceğinizle ilgili 2 ipucu vereceğim.

1- Geceleri harekete geçin.

Yani gün içerisinde attığı bir tweet’e 20-30 mention alıyorsa geceleri bu sayı düşer.  Gece saat 02:00 (sabah da diyebiliriz) Twitter’ın başındasınız ve bir bakıyorsunuz tweet attı. İşte siz fırsat. Hemen iletişime geçin. Çünkü o saatlerde hem Twitter daha sakin olur, sizi görme ihtimali yükselir hem de büyük ihtimal günün yoğunluğunu atmış, daha dingin, daha sakin olmuş olur. Hedefe ulaşma ihtimaliniz artar.

2- Diğer sosyal ağları kullanın.

Twitter’da örn. 500.000 takipçisi olan bir ünlünün Instagram‘da ve Pinterest‘te 1500-2000 takipçisi olabilir. Bu ne demektir? Daha az takipçi daha az iletişim. Yani iletişim için daha kolay bir yol! Buldunuz Instagram’da. Baktınız aktif. En son fotoğrafını bugün, dün veya birkaç gün önce yüklemiş. Çok tavsiye etmesem de hedefe ulaşmak için işte size fırsat. Önce iletişim başlatıcı birkaç cümle ile – bu tercihen soru olabilir – son fotoğrafının altına fotoğrafla ilgili yorum yazabilirsiniz. Sonra baktınız cevap veriyor ya da vermiyor -tonunu mutlaka ayarlamak şartıyla- ulaşmak istediğiniz konuda derdinizi anlatınız.  Düşünün. Ünlüsünüz ve yoğunsunuz ve her tweet’iniz 40-50 mention alıyor, ve sürekli başka başka mention geliyor. Buradaki mesajları ne zaman ne kadar sağlıklı okuyabilirsiniz? Ama rahatladığınız bir anda Google+’tan veya Pinterest’ten aldığınız ilgi çekici bir mesajda, o platformda size gelen mesajlar sayıca az olduğu için görme olasılığınız çok daha fazladır.

Bonus: Lisans okurken 90’lı yıllardan beri fakültenin eski mezun yeni mezun birçok kişinin dahil olduğu bir yahoo mail grubu vardı. Birileri ünlü bir sinemacının, oyuncunun telefonunu istiyor, bilen de herkese açık bir şekilde paylaşıyor. Ciddi konularda bu tür gruplardan da yardım istenebilir. Muhtemelen iletişim fakültelerinin birçoğunda böyle gruplar vardır.

Bol şans!

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor. CNN TÜRK'te yazıyor.

21 Comments

 1. ya lütfen ama lütfen yeter diyip atlıyımı bilemiyorum benim şarkı sözlerim tamam güzel ve kafiyeli asıl konu bunları sanatçılara nasıl onaylattırabilirim evren bey ?

  1. Şarkıyı söyleyerek veya söylettirerek video çekip yollamayı deneseniz. Hakikaten güzelse zaten farkedilir. Sadece metin yolladığınızda aynı etkiyi yaratmayabilir, kişisel görüşüm.

 2. Merhaba,
  Benim abim 2016 yılında bir paraşüt kazası geçirdi ve boynu kırıldı. Boyundan aşağısı felç oldu. Tedavi ile belki iyileşibilir denildi, ayrıca yatak yaraları ve ileri depresyon oluştu. Abim 47 yaşında, internete UFUK BULUT PARAŞÜT yazarsanız birçok videosunu bulursunuz. Yerden yükselmeyi ilk abim getirmiştir. İmkanlarımızla bir noktaya ulaşamıyoruz, abimin güzel bir ailesi var, siz değerli sanatçılarımızdan, büyüklerimizden yardım rica ediyoruz. Bu konuda desteklerinize ihtiyacımız var. Lütfen bize yardım edin, çok teşekkür ederim.
  Ben ZEYNEP ÜNLÜ (0536-495 46 65 )

  1. Yorumunuz konu ile ilgili olmasa da belki birilerine ulaşır, dikkat çeker diye yayınlıyorum. Umarım en kısa sürede abiniz sağlığına tekrar kavuşur.

 3. Ya bu sacma sapan dedikodu magazin de bir fakir yayinlanmiyor bit ulasilmicak isim vermicem medya maymunu na sarki okuyor ben onca sene ki kimseye derdimi anlatmadim birkerede beni ltfn gorun ya oylece bilmm medya platformunu ama buldum sesim duyulursa cok caresiz bir fakirim bklm kac kisi den ne bana yardim gelcek

 4. Evt banada bu sosyal mdyd bir ulasim bikariyer bir neyse artik bunedir sacma sapan yazilanlara cvp veriliyo birde bana kim ses vercek bende cok zor durumdayim banada sahip ciksinlar bi bende gorim inanmam ama bklm ne olcak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.