Yaratıcı Olmanın 30 Yolu – 1

1- Listelerin olsun. İş planın, hayat planın hem aklında hem listelerinde olsun. Asana, producteev, trello gibi ücretsiz ve basit yönetim uygulamalarını kullanabilirsin. Mobil uygulamaları da var.

2- Not defterin hep yanında olsun. Dijital çağda bunun yerini Evernote da pekala alabilir. Ancak bazen fikirler şimşek gibi bir anda akla gelip gittiğinden cep telefonun o anda bunları not alma hızına yetişebilir mi bilemiyorum.

3- Denemeler yaz. Üniversitede ing. hazırlıkta essay (deneme) yazardık. Hakikaten seçtiğim konuda yeni fikirler edinmeme aracı oluyordu.

4- Bilgisayar, sosyal medya diyeti yap ara sıra. Tamam trend’ler, dijital pazarlama, sosyal medya, yeni şeyler öğrenmek falan filan süper şahane şeyler ama bilgisayar ekranı, cep telefonu ekranı özellikle ne yaptığını bilmediğinde beyni uyuşturabiliyor. Ne yaptığını ve ne kadar süre içerisinde yaptığını bilerek kullan bu meretleri. Kontro cihazlarda değil; sende olsun.

5- Kendini hırpalama. Bunu kimi zaman ben de yapardım. Ancak bazı şeyleri akışına bırakmak önemli. Bünyenin, aklının artılarını eksilerini öğren bir futbolcu gibi. Sahanın hangi alanında iyisin, şutların mı iyi, deparın mı veya çalımın mı yoksa savunman mı. Kurumsal hayattaki benzetme mi de yeri gelmişken tekrarlayayım: Kurumsal iletişim bir futbol takımının defansı, pazarlama ise forveti gibidir. 

6- Molalar ver. Bir işe bir anda kesintisiz bir şekilde odaklanarak yapmaya çalışırsan bir süre sonra yavaşladığını farkedersin. Robot değiliz, insanız nihayetinde. Küçük molalar dikkatini ve hızını canlı tutar.

7- Şarkı söyle. Duşta söyle, sokakta söyle, otobüste söyle, Galata kuledibinde söyle. Nasıl söylediğinin önemi yok, at stresini yeter.

8- Yeni şarkılar dinle. Hep aynı şarkılara takılıp kalma, tarzına uygun yeni şarkıları keşfetmek için Spotify en büyük yardımcın olacak.

9- Kahve iç, yapabiliyorsan şekersiz ve hatta sütsüz. Ben yeni yeni yapabiliyorum. Gerçek tadını alıyorsun. Bir şeyin gerçek tadını bilebilmek önemli.

10- Açık ol, korelasyonlar kur. Keşfetmek için bak yeni fikirlere, insanların sorun yaşadığı noktalara. Yeni fikir demek nihayetinde beynin sayısız korelasyondan en yararlı olan korelasyonları bulup kurabilmesidir çoğu zaman. Murray Spangler elektrik süpürgesini her gün bir göz penceresiz odada toz pislik içindeki halıları güç bela döverek temizlemek zorunda kaldığı için icat ettiğini unutma. O keşfetmek için baktı ve yastık kılıfını süpürge torbası, tavandaki pervaneyi de motoru ve temizleyicisi olarak kullandı.

11- Etrafını mümkünse yaratıcı insanlarla sar ki bu yönde etkileşim olsun. Bazen yeni fikirler iyi paslaşmalardan doğar.

12- ”Feedback is a gift” sözünü duydun mu? İşte hep feedbackler (geri bildirim) al. Senin göremediğini başka birisi görebilir alt veya üst hiç önemli değil. Tarih bunun örnekleriyle dolu.

13- İşbirliği yap. Bir işin/ okulun varsa bile bu yeni işbirlikleri yapmayacağın anlamına gelmez. Senin kafanda insanlarla yeni işler için işbirlikleri kurabilirsin. İnternet bunun için derya deniz!

14- Vazgeçme. Umutlarını söndürme. Umudunun tükendiği veya hata yaptığın anlarda  Malcom Gladwell’in bir işte hakikaten uzman olmak için en az 10.000 saat çalışmak gerektiği kuralını unutma. 10.000 saat’in de ortalama 10 yıla tekabül ettiğini ise hiç unutma. Einstein’in, Beatles’ın, Bill Gates’in bu yollardan geçtiğini hatırla.

15- Pratik yap. Antreman şart değil mi?

2. bölümü burada.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.