Yaratıcı Olmanın 30 Yolu – 2

16- Hatalara fırsat ver. Dene yanıl, bu şekilde gelişebilirsin. Korkma hata yapacağım diye. Ben bilgisayarın karşısına ilk oturduğumda 10 dk. içinde güç kaynağını yakmıştım. O ne işe yarar bu ne işe yarar diye karıştırmadığım yeri kalmamıştı. Sonuçta öğrendim, aman bozulur demedim. Öyle deseydim o bilgisayar belki şimdinin parasıyla 30-40 liralık masrafını çıkarmayacaktı ama ben öğrenemeyecektim. 

17- Yeni yerler gör. Yeni yerler görmek yeni şeyler öğrenmek yaratıcı olmanı tetikleyebilir. Hakikaten bilgi, tecrübe temeline oturttuğun fikirler daha sağlam olur. Bir de tabii zamanın süzgecinden geçen fikirler. Zaman dediysek yılların değil, günlerin, belki de haftaların, üzerine düşünmelerin fikir almaların.

18- Hayatın sunduğu lütufları say. Say ki gözden kaçırmayasın. Bir sonraki adıma kuvvet bulasın. Belki bunları ilk maddedeki listene de dahil edebilirsin.

19- Dinlen. Bir sonraki dönemece daha iyi hazırlanabilmek için küçük küçük tatlı tatlı dinlenmelere fırsat ver hayatında.

20- Risk al. Yaş ilerledikçe sorumluluklar arttıkça insanın risk alma kapasitesi azalır. O yüzden gençken yaratıcı olmak için risk al. Gençken riskin telafisi kolay olur. Olmasa bile en azından denedim ama olmadı dersin. 30 sene sonra, keşke gençken şunu da deneseydim acaba sonuç farklı mı olurdu pişmanlığını çekerek soru işaretleriyle yaşamaktan daha güzel değil mi :)

21- Kuralları yık. Bir kalıp içinde büyüyoruz, okula gidiyoruz. Kalıp eğitimden geçiyoruz Hocalar, eğitim sistemleri değişimi düşman olarak görüyorlar çoğu zaman. Özellikle dinazor kıvamındaki hocalar. Bu yüzden kendi hayatımızdaki kuralları yıkmaya ”tabii mantık çerçevesinde” her şeyden çok ihtiyacımız var belki de.

22- Zorlama. Dene ama zorlama. Yani şöyle: Eğer o işin sonunda fırsatlar görmüyorsan vaktini daha değerli olabilecek başka bir şeye harca. Olmuyorsa da olmuyordur. Belki daha zamanı vardır.

23- Sözlükten bir sayfa oku. Yeni kelimeler yeni fikirler çağrıştırabilir. Zihni uyarır.

24- Çerçeve oluştur. İşlerin için belli frame’ler oluştur.

25- Kimseye benzemeye çalışma. Bunu hemen herkes acemilik dönemlerinde yapabilir elbet. Ama sen farklısın, o farklı. Şartlar, çevre, aklın çalışması, zevkler, hedefler…. Aynısından bir taneye daha ihtiyaç yok. O var zaten. Sen daha farklı ol. Emine Ülker Tarhan’ın, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için yorumu: İnsanlar aslı varken kopyasına neden oy versinler. Aynen öyle.

26- Fikrin mi var. Yaz hemen. Hemen, kuş gibi uçup gitmeden.

27- Çalışma alanını temiz tut ki aklın sade ve temiz kalsın, karışık bir çalışma ortamı karışık bir ruhu karışık bir çalışma stilini yanında getirir. Kontrolü eline al.

28- Eğlen. Fikrin nerede geleceği belli olmaz. Ne demiş John Le Carre: ”Bir masa, dünyaya bakmak için tehlikeli bir yerdir.Eğlenceler, molalar, aralar süresini kontrol etmen şartıyla zihnini işine daha kolay vermeni sağlar. Ayrıca zihinsel olarak da seni temiz tutar. Hafta sonları yapacağın farklı etkinlikler hafta içi iş vaktinde seni işe vicdanen de daha kolay adapte eder. Tabii kendini dağıtmadan yapmalısın. Örn. ben hafta sonları Galata kuledibinde gitar çalıp şarkı söylemekten müthiş keyif alırım. Dinleyicilerim o an kuledibinde olan insanlardır, gelirler katılırlar, istek isterler. Çalar, söyler eğleniriz. Bir de Monopoly partilerini çok seveceğimi düşünüyorum. Henüz öyle bir parti yapamadım ama arkadaşlar arasında sabahlara kadar Monopoly oynadığım çok olmuştur. Hatta ilkokulda bile!

29- Bi’şeyleri bitir. Bitirmek yeni başlangıçlara hazırlar. Aklı tazeler.

30- Araştır, merak et, web’i keşfet, Bunun için Stumbleupon kullan. İlgi alanlarını gir. Stumble’a tıkla, her tıkladığında web’in uçsuz bucaksız köşelerinde ilginç yeni şeyler bırak sana gelsin. (Benim like’larım)

Bu yazıya ilham olan video burada.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.