Youtube Gaming Açıldı!

Youtube, birkaç ay önce duyurduğu oyunculara özel servisi olan Gaming’i bu akşam yayına aldı. Duyurulduğu anda Twitch‘e rakip olacağı akla gelen Youtube Gaming’de oyuncular, diğer oyuncularla sohbet edebiliyor, sevdiği oyunları takip edip değerlendirebiliyor ayrıca canlı yayın da yapabiliyor.

Youtube Gaming tanıtım videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=GrJczjVT0Xk

Videoda yer alan ”Birlikte oynamak daha iyi. Bu yüzden biz de size buluşacağınız bir ev tasarladık.” düşüncesi de muhtemelen bu olayın çıkış noktası niteliğinde.

Canlı yayın tanıtımı:

youtube-gaming-acildi-eren-caner

youtube-gaming-acildi-eren-caner-1

Canlı yayın görüntüsünde görüldüğü üzere yayıncı ekranını HD kalitesinde paylaşırken sağ altta da daha önceki yayın deneyimlerine benzer şekilde yayıncının kamerası yer alıyor. Sağ panelde ise anlık konuşmalar konumlandırılıyor.

Ayrıca oyunculara özel olacak bu hizmette kullanıcı herhangi bir kelimeyi search ettiğinde örneğin war yazarak aradığında Youtube’da olduğu gibi savaş içerikli sonuçlar değil Gears Of War gibi adında war geçen oyunlar karşına çıkacak.

Bu arada Youtube Gaming’de sadece yeni oyunlar yok. Örneğin aşağıda 2 gün önce yayınlanmış canlı yayın videosunda Super Mario’daki bölüm sonu canavarının nasıl geçileceği anlatılıyor. :)

Android uygulaması hemen yayınlanan Youtube Gaming’in Windows Phone ve iOS versiyonları da muhtemelen kısa zamanda yayınlanacaktır.

Konuya dijital pazarlama çerçevesinden bakacak olursak ilk etapta şu 4 madde öne çıkıyor;

1- Youtube Gaming’de ortaya çıkacak celebrity (fenomen) oyuncularla oyun sektöründeki markalar anlaşarak oyunlarını canlı deneyimlerle tanıttırabilir.

2- Hedef kitlesinde oyuncular olan oyun veya diğer sektör markaları bu celebrity’ler ile anlaşarak canlı yayın oyun anlatımlarına reklam verebilir.

3-  Google’ın Youtube Gaming hamlesi hali hazırda Türkiye’de de hizmet veren oyun streaming şirketlerini derinden etkileyeceğini tahmin etmek zor değil. Bu şirketlerin Youtube ile yarışabilmesi pek akla yatkın olmadığından Youtube Gaming’in yer almayacağı sahalarda top oynamaları daha mantıklı olacak gibi görünüyor.

4-  Önce Buzz sonra Google+ ile sosyal medyadaki başarısızlığı dillere destan olan Google, Youtube Gaming ile daha niş bir sosyal ağ deneyimini hedefliyor olabilir. Örneğin, oyunlarda paylaşılacak her yorum, bir sosyal medya paylaşım yorumu olarak değerlendirerek işe başlayabilir mesela.

Youtube Gaming henüz daha çok yeni. İlerleyen zamanlarda kullanımı belli bir doygunluğa ulaştıkça daha net yorumlar yapabileceğiz.

Dijital marka yönetimi, pazarlama ve reklamcılık sektörü üzerine yazılar yazmayı seven Eren Caner, Doğan TV'de dijital iletişim yöneticisi olarak görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.